Muzeum Śląskie

We wtorek, dnia 27 lutego z inicjatywy księdza Andrzeja Cioska wraz z mieszkańcami pojechaliśmy do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Muzeum usytuowane jest na terenie związanym niegdyś z górnictwem, co też wskazuje nam jak ważną rolę odgrywa przemysł w miejscu gdzie mieszkamy. Kopalnia węgla zamieniona została w  „kopalnię kultury”, gdzie możemy podziwiać piękne wystawy na głębokości 14 metrów pod powierzchnią ziemi.
Centralną część muzeum stanowi ośmiokondygnacyjny budynek, w którym aż 4 poziomy znajdują się pod ziemią. Zobaczyliśmy wystawy takie jak: światło historii, górny śląsk na przestrzeni dziejów, galeria śląskiej sztuki sakralnej,  laboratorium przestrzeni teatralnych – czyli przeszłość w teraźniejszości i wystawę ekspozycji czasowych.
W muzeum zostaliśmy zapoznani z całą historią śląska, mogliśmy zobaczyć jak górnicy pracowali w kopalni przy wydobywaniu węgla, jak mieszkała ludność oraz jak zmieniało się życie ludzi na przestrzeni lat. Na koniec wspólnymi siłami odpowiadaliśmy na pytania w quizie po śląsku, który rozwiązaliśmy prawie bezbłędnie. Zachęcamy do odwiedzenia tej „kopalni wiedzy”!

 

 

Skip to content